2. Изменения и допълнения, свързани със СУПТО, в сила от 12.12.2020 г.

Става въпрос за промени, свързани с изискванията към софтуерите за управление на продажбите в търговски обекти (СУПТО). Въвеждането в чл. 118 ЗДДС на изисквания към СУПТО, направено с изменение в закона от преди почти три години и последвалите съответни изменения в Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, доведоха до множество дискусии и спорове между данъчната администрация и бизнеса, както и до неколкократно удължаване на срока за въвеждане на изискванията.

Затова решението, възприето от законодателя по този проблем, е мярката, свързана с използването на СУПТО, да бъде запазена, но като възможност за избор от страна на търговеца, а не като негово задължение.

В тази връзка е изменена ал. 18 на чл. 118 ЗДДС, като тя вече не предвижда лицата, които използват софтуер за управление на продажби в търговски обект, да са длъжни да използват само софтуер, който е включен в публичния електронен списък на софтуерите, създаден и поддържан от НАП. Но в търговски обект, в който лицето е избрало да ползва софтуер, включен в списъка на НАП за одобрените СУПТО, то е длъжно да ползва само този софтуер за управление на своите продажби.

В чл. 118 е създадена и нова ал. 19, според която ал. 18 на същия член не се прилага за лица, ползващи интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност и електронни системи с фискална памет.

Изменена е и ал. 14 на чл. 118, въвеждаща задължение към производителите и разпространителите на СУПТО да декларират в НАП конкретни данни и обстоятелства, свързани със създадените от тях софтуери. След промяната вече липсва задължение, а е налице само възможност за деклариране на данните, посочени в т. 1-3 на чл. 118, ал. 14, от производителите/разпространителите на СУПТО.

Не на последно място, в закона са създадени разпоредби, целящи да стимулират използването на СУПТО от електронния списък на НАП. Едната от тях е неналагане на принудителна административна мярка „запечатване на търговски обект” на лице по чл. 118, ал. 18 ЗДДС, което за първи път не издаде фискален касов бон, при условие че за управление на продажбите е избрало и използва само софтуер, включен в електронния списък на НАП (чл. 186а от закона).

Втората разпоредба, целяща облекчение за лицата, ползващи СУПТО от списъка на НАП, е тази на т. 5 от чл. 92, ал. 3. Тя дава възможност на лице, което за управление на продажбите си е избрало да ползва в търговски обект софтуер, включен в упоменатия списък, да му бъде върнат в по-кратки срокове данък за възстановяване, формиран като резултат по справка-декларация за ДДС за даден данъчен период – в 30-дневен срок от подаване на справка-декларацията, без данъкът да участва в двумесечните процедури по приспадане, уредени с чл. 92, ал. 1 от закона.